Choroby a škodcovia mandlí
Mandľové stromy môžu byť náchylné na rôzne choroby a škodcov, ktoré ovplyvňujú ich zdravie a úrodu. Správna identifikácia a prevencia týchto problémov sú kľúčové pre úspešné pestovanie mandlí. Nižšie uvádzame najčastejšie choroby a škodcov mandlí a odporúčané spôsoby ich riešenia.
Najčastejšie choroby mandlí
- Hnedá hniloba (Monilinia laxa) – Táto plesňová infekcia spôsobuje hnilobu kvetov, výhonkov a plodov, ktoré môžu vysychať priamo na strome. Prevenciou je odstránenie napadnutých častí a aplikácia fungicídov.
- Kučeravosť listov (Taphrina deformans) – Choroba spôsobuje deformácie a hrboľaté listy. Listy môžu zmeniť farbu na červenú alebo žltú. Prevenciou je postrek vhodným fungicídom pred pučaním.
- Bakteriálna škvrnitosť listov (Xanthomonas arboricola) – Prejavuje sa ako škvrny na listoch a mladých plodoch, čo môže viesť k predčasnému opadaniu. Pravidelný rez na zabezpečenie prúdenia vzduchu a aplikácia baktericídov pomáhajú redukovať výskyt.
- Šarka (Plum pox virus) – Vírus spôsobuje škvrny a deformácie plodov a listov. Prevencia zahŕňa výber odolných odrôd a odstránenie napadnutých stromov.
Škodcovia mandlí
- Voška broskyňová (Myzus persicae) – Tento škodca napáda mladé výhonky a listy, čo oslabuje strom. Riešením je použitie insekticídov alebo biologická ochrana pomocou lienok.
- Roztočec chmeľový (Tetranychus urticae) – Roztoče sa živia šťavami listov, čo spôsobuje ich vysychanie a slabosť stromu. Aplikácia vhodných insekticídov a pravidelná kontrola pomáhajú strom ochrániť.
- Obaľovač mandľový (Anarsia lineatella) – Tento škodca napáda výhonky a plody, spôsobujúc ich hnilobu. Použitie feromónových lapačov a insekticídov v období kladenia vajíčok pomáha kontrolovať napadnutie.
- Piliarka slivková (Hoplocampa minuta) – Larvy napádajú mladé plody, čo vedie k ich opadávaniu. Preventívne opatrenia zahŕňajú aplikáciu insekticídov počas kvitnutia.
Tipy na prevenciu chorôb a škodcov mandlí
- Pravidelný rez: Správny rez pomáha zabezpečiť prúdenie vzduchu, čím sa znižuje vlhkosť v korune a minimalizuje riziko plesňových infekcií.
- Hygiena záhrady: Odstraňovanie opadaných listov a plodov počas jesene znižuje množstvo škodcov a patogénov, ktoré môžu prezimovať v pôde.
- Vyvážená výživa: Zdravé mandle sú odolnejšie voči chorobám. Používajte vyvážené hnojivá a dopĺňajte organický materiál pre zlepšenie pôdy.
Pri silnejšom napadnutí škodcami alebo chorobami je vhodné konzultovať s odborníkom alebo použiť špecializované prípravky pre ovocné stromy. Prevencia a pravidelná starostlivosť sú však najlepšou cestou k zdravým a plodným mandľovým stromom.