Choroby a škodcovia liesok
Liesky sú pomerne odolné stromy a kríky, no môžu byť náchylné na niektoré choroby a škodcov, ktoré môžu znížiť ich úrodu alebo ovplyvniť ich zdravie. Nižšie uvádzame najčastejšie choroby a škodcov, ktoré postihujú liesky, a spôsoby, ako im predchádzať alebo ich riešiť.
Najčastejšie choroby liesok
- Liesková hniloba (Anisogramma anomala) – Huba spôsobujúca hnilobu vetiev a výhonkov. Postihnuté časti sa môžu zoschnúť a postupne odumierať. Prevenciou je odstránenie napadnutých častí a použitie fungicídov.
- Bakteriálna škvrnitosť listov (Xanthomonas corylina) – Bakteriálna infekcia spôsobuje čierne škvrny na listoch, ktoré môžu viesť k predčasnému opadaniu. Pravidelný rez pre zlepšenie prúdenia vzduchu a aplikácia baktericídov pomáhajú obmedziť infekciu.
- Peronospóra (Peronospora coryli) – Plieseň, ktorá sa objavuje hlavne na listoch vo vlhkých podmienkach. Spôsobuje škvrny na listoch a oslabenie rastliny. Prevenciou je pravidelné vetranie a ošetrenie fungicídmi.
- Kučeravosť listov – Spôsobená roztočmi alebo plesňami, ktoré spôsobujú deformácie a zafarbenie listov. Postihnuté listy môžu odpadnúť, čo oslabuje celkový stav stromu. Použitie vhodných prípravkov na roztoče a fungicídy môže pomôcť tento problém riešiť.
Škodcovia liesok
- Voška liesková (Myzocallis coryli) – Tento škodca sa živí šťavami mladých listov a výhonkov, čo môže viesť k deformáciám a oslabeniu stromu. Riešením je aplikácia insekticídov alebo biologická ochrana pomocou prirodzených predátorov, ako sú lienky.
- Roztočec lieskový (Phytoptus avellanae) – Spôsobuje vznik výrastkov a deformácie listov. Riešením je použitie špeciálnych akaricídov počas vegetačného obdobia.
- Pilovka liesková (Eriophyes avellanae) – Tento škodca napáda kvety a mladé plody, čím znižuje úrodu. Ochrana liesok pred týmto škodcom spočíva v správnej starostlivosti a aplikácii vhodných insekticídov.
- Liesková moľa (Curculio nucum) – Larvy tejto mole sa živia plodmi, čo môže viesť k zníženiu kvality a množstva úrody. Prevenciou je kontrola plodov a použitie biologických alebo chemických prostriedkov.
Tipy na prevenciu chorôb a škodcov liesok
- Pravidelný rez: Pravidelný rez pomáha zlepšiť prúdenie vzduchu a zabraňuje vzniku plesňových infekcií. Odstraňovanie poškodených alebo prehustených vetiev je účinnou prevenciou proti šíreniu chorôb.
- Hygiena záhrady: Udržiavanie záhrady v čistote, vrátane odstránenia opadaných listov a plodov, pomáha predchádzať infekciám a výskytu škodcov, ktoré môžu prezimovať v pôde.
- Vyvážené hnojenie: Zdravé liesky sú odolnejšie voči chorobám. Používajte organické alebo minerálne hnojivá na jar a jeseň, aby ste podporili rast a odolnosť liesok.
Pri silnejšom napadnutí škodcami alebo chorobami je vhodné obrátiť sa na odborníka alebo použiť špeciálne prípravky pre ovocné stromy. Pravidelná kontrola a preventívne opatrenia však dokážu zabezpečiť zdravý rast a bohatú úrodu lieskových orechov.