Ako sadiť a pestovať bugenvilea
Bugenvilea (Bougainvillea) je exotická kvitnúca rastlina známa svojimi ohromujúcimi farbami a intenzívnym kvitnutím. Je ideálna na pokrytie pergol, stien alebo ako ozdoba balkónov. Pôvodom z tropických oblastí Južnej Ameriky, bugenvilea pridáva do záhrad stredomorský nádych vďaka svojim pestrým kvetom. V tomto článku sa dozviete, ako správne pestovať bugenvileu, aké druhy existujú, zaujímavé fakty a užitočné tipy pre jej pestovanie.
Druhy bugenviley
Existuje niekoľko druhov bugenviley, ktoré sa líšia farbami kvetov, veľkosťou a nárokmi na starostlivosť. Tu sú niektoré z najobľúbenejších druhov:
- Bougainvillea glabra – Jeden z najbežnejších druhov, známy svojimi fialovými a ružovými kvetmi. Tento druh je odolný a dobre sa hodí na pestovanie na stenách a pergolách. Kvety sú malé, ale obklopené výraznými farebnými listenmi, ktoré sú hlavnou ozdobou.
- Bougainvillea spectabilis – Tento druh má väčšie kvety a bohatšie olistenie v porovnaní s Bougainvillea glabra. Často má tmavšie ružové až purpurové listeny. Dorastá do výšky 10 metrov a je ideálna pre záhradné steny a veľké pergoly.
- Bougainvillea ‘Barbara Karst’ – Hybridný druh, ktorý sa vyznačuje žiarivo červenými kvetmi. Je to veľmi obľúbená odroda, ktorá je známa pre svoje rýchle rastové tempo a bohaté kvitnutie.
- Bougainvillea ‘California Gold’ – Tento druh sa vyznačuje krásnymi zlatožltými kvetmi, ktoré dodávajú záhrade teplý a slnečný nádych. Je ideálny pre pestovanie na slnečných stanovištiach.
Zaujímavosti o bugenvilee
- Názov „bugenvilea“ pochádza od francúzskeho admirála Louisa Antoine de Bougainville, ktorý túto rastlinu objavil počas svojich výprav do Južnej Ameriky v 18. storočí.
- Farby bugenviley v skutočnosti nepochádzajú z kvetov, ale z farebných listenov (špeciálnych listov), ktoré obklopujú malé biele kvety. Tieto listeny môžu byť v rôznych farbách – od ružovej, fialovej, oranžovej až po červenú či žltú.
- Bugenvilea je známa svojou odolnosťou voči suchu, čo ju robí ideálnou pre teplé a slnečné podnebie. Napriek tomu, že má tropický pôvod, môže prežiť aj v podmienkach, kde iné rastliny zlyhávajú.
- Aj keď je bugenvilea v tropických oblastiach trvalkou, v miernejších klimatických pásmach sa pestuje často ako letnička alebo v nádobách, ktoré sa na zimu prenášajú do interiéru.
Tipy na pestovanie bugenviley
Pestovanie bugenviley môže byť jednoduché, ak dodržíte niekoľko základných krokov. Tu sú tipy, ako dosiahnuť úspech pri pestovaní tejto krásnej rastliny:
Stanovište
-
Slnečné miesto je kľúčové: Bugenvilea miluje slnko a najlepšie sa jej darí na miestach, kde dostáva minimálne 6 hodín priameho slnečného svetla denne. Čím viac svetla dostane, tým bohatšie bude kvitnúť a sýtejšie budú jej farebné listeny. Nedostatok slnka môže viesť k slabému kvitnutiu a pomalšiemu rastu.
-
Chránené pred vetrom: V oblastiach, kde môže byť silný vietor, umiestnite bugenvileu na miesto chránené pred nárazmi, pretože jej dlhé a krehké výhonky by sa mohli ľahko zlomiť. Najlepšie je umiestniť ju blízko steny alebo plota, kde bude mať oporu.
Pôda
-
Dobre priepustná pôda je nevyhnutnosťou: Bugenvilea neznáša premokrenie, preto je dôležité, aby bola vysadená v dobre priepustnej pôde. Piesočnaté alebo hlinité pôdy sú ideálne, pretože umožňujú ľahký odtok vody a zabraňujú hnilobe koreňov. Ak máte ťažkú pôdu, pridajte do nej piesok alebo perlit, aby ste zlepšili drenáž.
-
Mierne kyslá pôda: Bugenvilea preferuje pôdu s mierne kyslým až neutrálnym pH (okolo 5,5 – 6,5). Ak je vaša pôda príliš zásaditá, môžete pridať rašelinu alebo síran železnatý na zníženie pH a podporenie lepšieho rastu.
Zálievka
-
Pravidelná, ale opatrná zálievka: Bugenvilea má rada miernu zálievku, ale medzi polievaním nechajte pôdu preschnúť. Je citlivá na prelievanie, ktoré môže spôsobiť hnilobu koreňov. Počas letných mesiacov môže byť zálievka častejšia, ale stále sa snažte zachovať miernu vlhkosť. V zime, keď rastlina odpočíva, zálievku obmedzte.
-
Kontrola nad zálievkou: Ak si nie ste istí, či rastlina potrebuje vodu, skontrolujte vrchnú vrstvu pôdy – ak je suchá, môžete ju zalievať. Ak je stále vlhká, počkajte niekoľko dní, aby ste predišli nadmernému zavlažovaniu.
Hnojenie
-
Pravidelné hnojenie počas vegetačného obdobia: Bugenvilea potrebuje hnojivá bohaté na fosfor a draslík, aby sa podporil jej bujný rast a kvitnutie. Na jar a v lete aplikujte tekuté hnojivo pre kvitnúce rastliny raz za mesiac. Vyhnite sa hnojivám s vysokým obsahom dusíka, pretože to môže podporiť rast listov na úkor kvetov.
-
Obmedzenie hnojenia na jeseň a v zime: Počas jesene a zimy, keď bugenvilea prechádza do obdobia pokoja, znížte hnojenie alebo ho úplne vynechajte, aby ste podporili jej prirodzený cyklus odpočinku.
Strihanie
-
Jarné strihanie pre tvar a podporu kvitnutia: Bugenvilea môže byť strihaná na jar, keď začne nový rast. Strihajte slabé alebo prebytočné výhonky, aby ste rastlinu upravili a podporili zdravý rast a kvitnutie. Týmto spôsobom môžete kontrolovať jej veľkosť a zabezpečiť bohatšie kvitnutie počas sezóny.
-
Odstraňovanie odumretých častí: Pravidelne odstraňujte suché alebo poškodené listy a kvety, aby ste zabezpečili zdravý rast a podporili nové výhonky. To tiež pomáha zlepšiť cirkuláciu vzduchu okolo rastliny.
Rozmnožovanie
-
Odrezky sú najjednoduchšou metódou: Bugenvileu môžete rozmnožovať pomocou odrezkov, ktoré je najlepšie odobrať na jar alebo v lete. Vyberte si zdravý výhonok s dĺžkou asi 10 – 15 cm, odstráňte spodné listy a zapichnite ho do vlhkej pôdy alebo vody. Zakoreňovanie môže trvať niekoľko týždňov, ale zabezpečte, aby odrezok mal dostatok tepla a vlhkosti, čo podporí rýchlejší rast koreňov.
-
Tepelné a vlhké podmienky na zakorenenie: Odrezky udržujte na teplom mieste a dbajte na to, aby substrát alebo voda, v ktorej sú zasadené, neboli nikdy príliš suché. Môžete použiť plastovú fóliu na zakrytie odrezkov, čím vytvoríte mini-skleník a udržíte vysokú vlhkosť, ktorá podporí zakorenenie.
Často kladené otázky
1. Môžem pestovať bugenvileu v kvetináči?
Áno, bugenvilea je vynikajúca rastlina na pestovanie v kvetináčoch. Uistite sa, že nádoba má dostatočnú drenáž, aby prebytočná voda mohla odtiecť. Kvetináčová bugenvilea je ideálna pre balkóny alebo terasy, kde môže byť na slnku.
2. Ako prezimovať bugenvileu?
Ak žijete v oblasti, kde sú zimné teploty nízke, preneste bugenvileu do interiéru, kde bude chránená pred mrazmi. Umiestnite ju na svetlé miesto a znížte zálievku. Bugenvilea môže na zimu zhadzovať listy, ale na jar opäť vyraší.
3. Ako často mám polievať bugenvileu?
V teplých mesiacoch polievajte bugenvileu pravidelne, ale dbajte na to, aby pôda medzi zálievkami preschla. V chladnejších obdobiach, najmä ak je rastlina v interiéri, zálievku obmedzte, aby nedošlo k premočenie koreňov.
4. Prečo moja bugenvilea nekvitne?
Nedostatok kvitnutia môže byť spôsobený nedostatkom slnečného svetla alebo nadmerným zalievaním. Skontrolujte, či má rastlina dostatok svetla a znížte zálievku, ak je pôda neustále mokrá. Pravidelné strihanie a hnojenie počas vegetačného obdobia tiež pomôže podporiť kvitnutie.
Bugenvilea je nádherná a odolná rastlina, ktorá môže priniesť farebný a exotický nádych do vašej záhrady alebo domova. S týmito tipmi na pestovanie môžete dosiahnuť zdravé a bohato kvitnúce rastliny, ktoré budú ozdobou počas celej sezóny. Ak máte ďalšie otázky, neváhajte sa na nás obrátiť!